WordPress Nedir? Neler Yapılabilir? Hangi Amaçlarla Kullanılabilir? - Hazır web sitesi | Hazır internet sitesi | Hazır site | TescilSoft ®

WordPress Nedir? Neler Yapılabilir? Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

WordPress Nedir? Neler Yapılabilir? Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?WordPress Nedir? Neler Yapılabilir? Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

WordPress ilk başta blog oluşturulmada yaygın olarak kullanılmış olsa da, yıllar içerisinde hazırlanan çok sayıda yeni şablon tasarımları ve gelişmiş pluginlerle web sitesi yaratmak için yeni bir dönem başlatmış bir arayüzdür. WordPress içerisinde ücretli ve ücretsiz olarak sayısız seçenek barındırmaktadır ve web sitesi tasarımı yaparken hemen her şeyi mümkün kılmaktadır.

Nedir Bu WordPress?

WordPress, hem profesyonel hem de amatör olarak kullanımı mümkün olan, oldukça basit yapılı bir içerik yönetim sistemidir. WordPress kullanımın hazır şablonlardan yararlanıp hiç bir programlama dili kullanmadan web sitenizi oluşturabileceğiniz gibi, drug and denilen eklentilerle “Child Theme” denilen tamamen boş şablonların üzerinden de sitenizi tasarlayabilir, hatta programlama dili biliyorsanız kullandığınız şablonlarları modifiye etme yoluna da gidebilirsiniz.

Ayrıca, çeşitli Plugin yani eklentilerle sitenize yeni araçlar sağlayabilirsiniz. SEO bakımından değerlendirildiğinde SEO ile ilgili pluginler çok büyük bir çeşitliliğe sahiptir ve işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

En Önemli WordPress SEO Pluginleri Nelerdir?

  1. Yoast SEO

Yoast SEO, her WordPress kullanıcısı için gerekli, meta tanımları, başlıkları, anahtar kelimeleri ve hatta site haritanızı oluşturabileceğiniz belki de en önemli eklentidir.

  1. Google XML Sitemap

Google’ın sunduğu plugin site haritası oluşturmak için kullanılsa da Yoast SEO ile aynı anda kullanımı tavsiye edilmez.

  1. 404 to 301

404 hatası veren, belki de farkında bile olmadığınız bu sayfaları diğer bir sayfaya (çoğunlukla anasayfa) yönlendirerek, kırık linklerin önüne geçer.

  1. Add to All

Bir yazılım kodunu tüm sayfalarda, header, footer, sidebar, içerik ya da haberler bölümlerine ekleyebilen bir eklentidir. SEO için bir diğer önemi her sayfaya Google Analytics kurulumu için gerekli Tracking ID’nin eklenmesi için özel bir bölüm sunulmasıdır ve bu işlemi saniyelere indirmektedir.

  1. Broken Link Checker

Web sitenizde farkında olmadığınız kırık linklerin belirlenmesini sağlar.

  1. Easy Code Placement

İstediğiniz bir kodu herhangi bir sayfada, sayfanın istediğiniz bölümüne eklenmenizi sağlar.

  1. Per page head

Özellikle, Facebook Pixel gibi web sitenizle sosyal medya hesabınızı bütünleştirecek kod eklentilerinde, bu eklenti basit yapısıyla size çok büyük kolaylıklar sağlayabilir.

  1. Safe Redirect Manager

Link adresi değiştirilen her bir sayfa bir süreliğine Google botları tarafından taranmadıkça Google aramalarında mevcut olarak görünecektir. Bu eski URL’ler da Google’da bu süre boyunca çalışmayan sayfa olarak adlandırılacağından sayfa ranki düşecektir. Değiştirilen eski URL’lerin yeni URL’lere redirect yapılması Safe Redirect Manager ile mümkündür.

  1. WP Super Cache

Cache’leri temizleyerek performans artışı sağlar.

  1. Autoptimize

HTML, CSS ve Javascriptleri küçülterek, bir çok farklı yazılımsal optimizasyon sağlayarak performans artışı sağlar.

Sonuç:

Genel olarak WordPress, neredeyse site tasarımında mümkün olan her şeyi, her kullanıcıya göre sağlamaktadır. Ayrıca, SEO konusunda, diğer HTML sitelere göre oldukça büyük üstünlükler sağlamaktadır.

WordPressde dikkate alınması gereken en önemli konu, pluginlerin çakışmamasıdır. Çakışan pluginler sayfalarda hatalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden her bir plugin kurulumdan ve güncellemelerden sonra test edilmelidir.

Bizden haberdar olmak için yan tarafa mail adresinizi yazabilirsiniz.

Üye Girişi

Veya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Şifrenizi mi unuttunuz? Kayıt olmak ister misiniz? İletişim & Ulaşım