HTTPS NEDİR ? - Hazır web sitesi | Hazır internet sitesi | Hazır site | TescilSoft ®

HTTPS NEDİR ?

HTTPS NEDİR ?HTTPS NEDİR ?

Çok kısa tanımlayacak olursak Https aslında Hyper Text Transfer Protocol Secure’nin kısaltmasıdır.

Ne İşe Yarar?

Online Shoping son zamanlarda hızla artmaktadır.İnternet üzerinden alışveriş yapabilmemiz için kredi kart bilgilerimizi vermek gerekmektedir,kullanıcılar sürekli kredi kartları ile alışverişler yaparak ürün satın alma,temin etme veya kiralama işlemlerini sağlamaktalar. Bu gibi durumlarda kişilerin güvenli bir şekilde alışverişlerini sağlayabilmesi için http yerine https protokolü kullanılmaktadır.

Bu protokol sayesinde internetteki site sunucuları ve son kullanıcılar arasındaki tüm bilgilerin “başkaları tarafından” görünmeyecek ve okunmayacak şekilde aktaran sistem devreye girerek sağlıklı alışveriş imkanı sağlar.Sadece alışveriş değil online bankacılık sistemlerinde kritik bilgilerimizi https ile banka serverlerina aktarmamız gerekmektedir.

Güvenlik Faktörü

Gerek online alışveriş gerekse bankacılık hizmetlerinde bilgilerimizin güvenle aktarılması son dereceönemlidir.Günümüz de sahtekarlık,dolandırıcılık had safaya ulaştığından kötü niyetli yazılımlar kullanılarak kritik bilgilerimiz hackerlerin eline geçmekte ve bu son derece önemli sorunlara yol açmaktadır.Bilgilerimizin üçüncükişilere ulaşmasını engellemek için https protokolu oluşturulmuş ve güvenlik alanında bir nebze olsun rahat nefes almamız bu yol ile sağlanmıştır.

Nasıl Çalışıyor?

https ile bir siteye girdiğimiz zaman tarayıcının adresinde http değil https yazdığını göreceksiniz.Site isminin yazılı olduğu sol tarafa tıkladığınızda site bilgilerini göster ibaresi belirir buraya tıkladığımızda sitenin sertifikasını görüntüleyeceksiniz.

https

https

Sertifika nedir ?

Bir bankanın online bankacılık sitesine ait örnek resimi incelediğimizde sertifikayı görüyorsunuz. Sertifikayı veren kurum,nereye verildiği,ve hangi tarihe kadar geçerli olduğu bilgisini göreceksiniz.Buradan anlamalıyız ki Symantec şirketi 04.06.2018 tarihine kadar girdiğimiz sitenin bu bankaya ait olduğunu ve bu site aracılığı ile verdiğimiz bilgilerin güvende olduğunu onaylamıştır.Gönül rahatlığı ile bu sitede işlemlerimize devam edebiliriz.Bu sertifikalar alışveriş siteleri ve bankalar için zorunludur.İşletmeler ssl sertifikası almak için yıllık belli bir ücret ödemek zorundadır.

Bir İnternet sitesinin Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Site adresinden anlayabiliriz,şayet site adresi https ile başlıyorsa güvenli olmanın ilk şartını karşılıyordur,ancak bu yeterli değildir.Https adresi ile başlamasına karşın sitenin sertifika geçerlilik tarihi bitmiş olabilir bu durumda aşağıda ki resimde olduğu gibi bir uyarı alırız.Yukarıda açıkladığımız yöntemle sertikanın içeriğini ,geçerlilik tarihlerini görüntüler ve içimize sinmiyorsa bu sitede işlemlerimize devam etmeyebiliriz.

Bizden haberdar olmak için yan tarafa mail adresinizi yazabilirsiniz.

Üye Girişi

Veya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Şifrenizi mi unuttunuz? Kayıt olmak ister misiniz? İletişim & Ulaşım