10 Basit Ama Etkili SEO İpucu - Hazır web sitesi | Hazır internet sitesi | Hazır site | TescilSoft ®

10 Basit Ama Etkili SEO İpucu

10 Basit Ama Etkili SEO İpucuYazıda neler var ?

 1. seo
 2. Anahtar kelimeleri kullanın
 3. Bağlantılarda anahtar kelimeleri kullanın
 4. Linkler sağlayın
 5. Düzenli blog yazıları yazın
 6. Paylaşımı kolaylaştırın
 7. Site Hızı
 8. Mobil Öncelikli İndexleme
 9. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar
 10. Meta Description, title vs. etiketler
 11. Sonuç

Yazımıza birkaç istatistik vererek başlayalım. Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan arama motoru olan Google, her saniye yaklaşık 40.000 arama sorgusunu cevaplamaktadır. Bu da, her gün 3,5 milyar, her yıl ise 1,2 trilyon arama demektir. Öte yandan, dünya üzerindeki yaklaşık 8 milyar insanın 2 milyarının hareket halinde de akıllı telefonlar kullandığını varsaydığımızda Google’ın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Google’daki sıralamanızı derinden etkileyen seo ise ölçeği ve bütçesi ne olursa olsun tüm işletmeler için son derece önemli ve fark yaratan bir ayrıcalık. Sektörünüzle alakalı, pek fazla bilinmeyen yeni bir anahtar kelime keşfedebilir, insanların bu anahtar kelimeyi ne sıklıkla kullandığını araştırabilir ve bu anahtar kelimede ilk sayfaya gelme konusunda bir strateji belirleyebilirsiniz.

Elbette buraya kadar anlattıklarımız, kulağa çok kolay, hemen herkesin yapabileceği bir şeymiş gibi gelse de, işin püf noktası doğru stratejiyi belirleyebilmekte. Bu nedenle, bugünkü yazımızda sizlerle 10 basit ama etkili SEO ipucunu paylaşmaya karar verdik. Hazırsanız başlayalım;

Anahtar kelimeleri kullanın

SEO dendiğinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta, doğru anahtar kelime seçimi ve seçilen anahtar kelimelerin performansının sıkı takip edilmesidir.  Profesyonel bir SEO uzmanının yardımı sayesinde internet siteniz ve sektörünüz ile ilgili en sık kullanılan anahtar kelimelerin detaylı bir analizini yapabilir, anahtar kelimelerin aranma sıklıklarını ve o anahtar kelimede rekabeti inceleyebilirsiniz. Bu noktadan sonra en çok aramanın yapıldığı, aynı zamanda rekabetin en düşük olduğu anahtar kelimeleri belirleyerek SEO çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; bir ayakkabı satışı yaptığınız e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Eğer ana anahtar kelimeniz olarak “ayakkabı”, “babet”, “bot”, “topuklu ayakkabı” gibi sektördeki belli başla anahtar kelimeleri belirlerseniz, muhtemelen yoğun bir rekabetle karşılaşacak ve rakiplerinizi geçmekte çok zorlanacaksınız demektir. Dolayısıyla, SEO uzmanının da yardımıyla, rekabetin daha düşük olduğu ancak aranmanın yüksek olduğu “yazlık ayakkabı modelleri”, “rahat kış ayakkabıları” gibi anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Böylece daha küçük rakiplerinizle baş edebilmeniz mümkün olacaktır.

Bağlantılarda anahtar kelimeleri kullanın

Site içi linkleme yapmanın ne kadar önemli olduğunu diğer yazılarımızda da sıkça belirttik. Tekrar hatırlatmak gerekirse; sitenizi günün her saati sürekli ziyaret etmekte olan Google örümcekleri (botlar), sitenizi HTML dilinde algılayan birer yazılımdır. Dolayısıyla sitenizi bir insan gözüyle ziyaret etmekten çok bir yazılımcı gözüyle incelemektedir.

Google örümceklerine sitenizde gezinme konusunda yardım etmenin en kolay yolu ise onlara rahatça gezinebilecekleri, daldan dala atlayabilecekleri linkler sunmak olacaktır. Sitenizdeki herhangi bir yazıyı incelemeye gelen bir örümcek, yazı içerisinde geçen bir bağlantıyı algılayacak, bağlantının başlığında geçen anahtar kelimeyi okuyacak ve link verilen sayfanın o anahtar kelimeyle ilgili olduğunu kaydedecektir.

Böylece, yine ayakkabı sitesi örneği üzerinden gidecek olursak, “yazlık sandalet modelleri” yazınızı okumakta olan bir örümcek, yazı içerisinde geçen ve sayfa bağlantısı verilmiş “rahat kış botları” sayfasının da sitenizde yer aldığını kayıtları arasına alacaktır. Bağlantılarda anahtar kelimeler kullanmanın ziyaretçiler açısından da önemi büyüktür. Yazınızı okumakta olan bir ziyaretçi, farklı renkle yazılmış bir anahtar kelimeyi gördüğünde bu kelimenin tıklanabilir olduğunu anlayacak ve o sayfayı da ziyaret etmek isteyecektir.

Düzenli blog yazıları yazın

Linkler sağlayın

Link konusuna Google örümcekleri gözünden baktık, gelin bir de ziyaretçiler üzerinden bakalım ve yukarıdaki maddeyi biraz daha açalım. Bir web sitesi sahibi olarak birinci önceliğiniz potansiyel müşterilerinizi sitenizde olabildiğince uzun süre tutmak ve mümkün olan en yüksek sayıda sayfayı gezmesini sağlamaktır.

Ancak bu şekilde sıradan bir ziyaretçiyi bir müşteriye dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu da ziyaretçinin siteden hemen çıkmasını engelleyecek şekilde ilgi çekici kelimelere bağlantılar vermektir. Şöyle ki; “şık babet modelleri” yazınızı okumaktan olan bir ziyaretçiniz, yazının altında beliren “bayan spor ayakkabıları” yazını gördüğünde birden babete o kadar da ihtiyacının olmadığını düşünüp asıl ilgisini çekenin spor ayakkabılar olduğuna karar verebilir.

Bu şekilde kararsız bir babet müşterisini kararlı bir spor ayakkabı müşterisine dönüştürebilirsiniz. Yazınızda geçen anahtar kelimelerin doğru şekilde linklendiğinden ve mutlaka farklı bir renkle yazıldığından emin olmalısınız.

Düzenli blog yazıları yazın

Eğer bir blog yazarıysanız, blogunuzun sürekli güncel kalması olmazsa olmazınız haline gelmelidir. Güncel olayları takip etmeli, üzerinde yazdığınız konudaki anlık gelişmelere kayıtsız kalmamalısınız. Örneğin ekonomi konulu bir blog sahibiyseniz, sitenizi inceleyen bir ziyaretçi, dolar kurunun 2 TL olduğu bir yazınızı okumayı tercih etmeyecektir.

Sitenin uzun süredir güncellenmediğini fark edecek ve kendine hitap eden bir başka site arayışına girecektir. Potansiyel ziyaretçilerinizi kaçırmamak adına üzerinde yazdığınız alandaki gelişmeleri takip edin ve blog yazmayı bir iş olarak görün. Günlük hayatınızda mutlaka az da olsa bir zaman ayırın ve günün o saatinde kaliteli bir blog yazısı yazmaya çalışın.

Paylaşımı kolaylaştırın

Şunu kabul etmeliyiz ki artık sosyal medya çağında yaşıyoruz. Geçmiş dönemin forumları, sohbet odaları artık yerini sosyal medya sitelerine bıraktı. İnsanlar günün önemli bir kısmını FacebookTwitterInstagramgibi  geçiriyor ve arkadaşlarının yaptığı yeni paylaşımlara göz atmaya özen gösteriyor. Dolayısıyla bir sitenin sosyal medyaya kayıtsız kalması düşünülemez bile.

Bu nedenle, sitenizdeki yazıların, ziyaretçileriniz tarafından daha kolay bir şekilde paylaşılabilmesine olanak tanımalı ve yazılarınız hızlı bir şekilde viral hale gelmesine yardım etmelisiniz. Bu konuda mevcut pek çok eklentiden rahatlıkla faydalanabilir ve sitenize sosyal paylaşım butonları ekleyebilirsiniz.

Böylece yazınızı okuyan ve beğenen bir ziyaretçi, bu yazıyı arkadaşlarıyla da paylaşmak isteyecek ve bunu tek bir tıkla yapabildiğini fark ettiğinde eyleme geçmekten kaçınmayacaktır. OnedioListelist gibi sitelerin bu kadar popüler hale gelmesinin başlıca nedeni budur desek yanılmış olmayız.

 

 

Yukarıda maddelerde de belirttiğimiz üzere bir site sahibinin birinci önceliği ziyaretçilerini sitede tutmak olmalıdır. Hangimiz son derece yavaş açılan, bir linki tıkladığımızda 10 saniye beklediğimiz, resimlerin bir türlü yüklenmediği sitelerde vakit geçirmeyi isteriz ki? Bir ziyaretçi olarak istediğimizi hemen elde etme eğilimindeyiz ve bu isteğimizi elde edemediğimizde kolayca çarpı işaretine basarak bir başka siteye geçebilmekteyiz.

Öyleyse bir internet sitesi sahibi olarak site hızı dikkat edeceğimiz ilk detaylardan biri olmalıdır. Sitemizin sayfaları hızlı açılmalı, resimler süratle yüklenmeli, sayfalar arası geçiş hızı ziyaretçiyi yormayacak şekilde olmalıdır. Bunu da sayfaları optimize ederek elde edebileceğimiz gibi aynı zamanda alan sağlayıcımızla iletişime geçerek daha geniş bir bandwidth satın alarak yapabiliriz.

 (Mobil Öncelikli İndexleme)

Mobilin hayatımıza bu yoğun etki etmesiyle birlikte SEO dünyasında da her geçen gün yeni terimler doğmakta. Bu terimlerin son dönemdeki en revaçta olanlarından biri de: Mobile-First Indexing, yani Mobil Öncelikli İndeksleme. Mobilin bu kadar yaygınlaşmadı “eski dünyada” Google örümcekleri internet sitelerini tarayıp, dizine ekleyip sıralarken bir sayfanın masaüstü sürümünü tercih ederlerdi. Çünkü masaüstü kullanıcıları mobil kullanıcılara göre sayıca üstündü ve geniş kitlenin ihtiyacını dikkate almak zorundaydı. Ancak bu tarama işlemi mobil arama yapmakta olan kullanıcılar üzerinde büyük sorunlar yaratıyordu.

Giderek tahtı masaüstünün elinden almış olan mobil kullanıcı kitlesi sayesinde artık arama motoru botları, internet sitelerini mobil sürümlerinde taramakta ve öncelikli olarak mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını dikkate almaktadır. Bu sayede mobil kullanıcılar aradıklarını daha hızlı bir şekilde bulmaktadır. Dolayısıyla Google, yakın bir geçmişten itibaren artık sayfaların mobil sürümleriyle ilgili çok daha fazla sayıda faktörü dikkate alıyor.

Bu arada yeri gelmişken belirtelim, 2018 yılında internet siteniz hâlâ mobil uyumlu değilse işi gücü bırakıp tüm önceliğinizi buna vermelisiniz. Hatta mobil sürüm kullanıyorsan AMP uygulamasını hayata geçirmekten de çekinmeyin.

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

Yukarıdaki maddede belirttiğimiz gibi artık bir internet sitesinin mobil uyumlu olması da mobil kullanıcıları tatmin etmemektedir. Mobil sürüme sahip bir site aynı zamanda rakiplerinden daha hızlı açılmalıdır. Buna kayıtsız kalmayan Google, Webmaster Tools (Search Console) üzerinden AMP hizmetini hayata geçirdi. Uzun adı Accelerated Mobil Pages, yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan AMP hizmeti, internet sitelerinin akıllı telefonlar üzerinden çok daha hızlı açılmasını sağlama amacı taşımaktadır.

Google News başta olmak üzere neredeyse tüm Google ürünleri AMP sürüme geçmekte. AMP servisini kullanmaya başlayan internet sitelerinin ziyaretçileri, arama sonuçlarından site adresini tıkladıklarında, sitenin orijinal adresine gitmek yerine bir Google AMP sayfasına yönlendirilmektedir.

Google, politikalarına uygun ve önceden doğrulanmış sayfaları kendi ön belleğinde saklar ve böylece içerik, internet sitesindeki sayfadan getirilmek zorunda kalmaz. AMP hizmetini kullanan internet siteleri, mobil aramalarda rakiplerine oranla çok daha üst sıralarda listelenmekte ve böylece ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

Meta Description, title vs. etiketler

Her ne kadar mobil dünya artık SEO’yu kökünden değiştiriyor olsa da bazı şeyler hiç değişmiyor. Meta description ve title gibi meta etiketleri bu yeni dönemde de etkisini hiç kaybetmiyor.

SEO konusunda başarılı olmak isteyen internet siteleri meta description ve title gibi tanımlayıcı etiketlere önem vermek zorunda. Sitenize ve sayfalarına en uygun meta açıklamalarını ve meta başlıklarını bulmalı, arama sonuçlarında ziyaretçileri cezbetmeye çalışmalısınız.

Sonuç

Buraya kadar tüm yazdıklarımızı özetleyecek olursak, internet dünyası hızla mobile doğru sürüklenip gidiyor. Bu yeni dönemde internet sitenizin, mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşıladığından, bu kullanıcıları tatmin ettiğinden emin olmalı, sitenizdeki SEO çalışmalarına mutlaka mobil çalışmaları da dâhil etmelisiniz. SEO alanındaki bu gelişmelere kayıtsız kalarak başarılı olabilmeniz mümkün değildir. SEO uzmanlarının bu konuda önerilerine kulak vermeli, sitenizi mobil ortamda da hızlandıracak tüm çalışmaları yapmakta tereddüt etmemelisiniz.

Böylece, büyük rakipleriniz arasından henüz mobil sürüme gereken önemi vermemiş olanları geçebilir, sektörden yediğiniz pasta payını büyütebilirsiniz. Site dışı SEO çalışmalarına geçmeden önce site içi SEO çalışmalarınızı eksiksiz olarak yaptığınızdan emin olmalı, SEO alanındaki güncel gelişmeleri mutlaka yakından takip etmelisiniz. Öte yandan, dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da, günümüz sosyal medya çağına ayak uydurabiliyor olmanızdır. İnternet sitenizin mutlaka sosyal medya hesapları olmalı, yaptığınız son paylaşımları TwitterFacebookInstagram üzerinden de takipçilerinizle paylaşmalısınız.

Böylece yazılarınızın çok daha hızlı bir şekilde popüler hale gelmesini ve diğer kullanıcılar arasında yayılmasını sağlayabilirsiniz. Sitenizin her daim güncel kalmasını sağlamalı, sitenize gereken zamanı mutlaka ayırmalısınız. SEO’ya uygun içerik hazırlama konusundaki diğer yazılarımıza göz atarak Google arama sayfasında nasıl üst sıralara gelebileceğinizi öğrenebilir, site ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayarak hem potansiyel müşterilere dönüştürebilir hem de reklamlara tıklanma oranınızı arttırabilirsiniz.

Yarayacak linkler ve web siteleri:

 1. https://adwords.google.com/intl/nl_tr/home/tools/keyword-planner/
 2. https://moz.com/researchtools/ose/
 3. https://search.google.com/test/mobile-friendly
 4. https://technicalseo.com/seo-tools/mobile-first-index/
 5. https://developers.google.com/amp/
 6. https://www.bing.com/toolbox/webmaster
 7. https://www.tescilsoft.com

Bizden haberdar olmak için yan tarafa mail adresinizi yazabilirsiniz.

Üye Girişi

Veya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Şifrenizi mi unuttunuz? Kayıt olmak ister misiniz? İletişim & Ulaşım